ملت کشمیر در سوگ مردان آسمانی ایران

سریناگر/خبرگزاری ولایت تایمز/همزمان با انتشار خبر درگذشت آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور، امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه و نماینده ولی فقیه آیت الله آل هاشم و سایر همراهان ایشان در سانحه سقوط بالگرد در استان آذربایجان شرقی؛ دولت مرکزی هند 21 ماه مه( 1 خرداد) را به منظور همدردی با ملت و دولت ایران عزای عمومی اعلام کرد و پرچم ملی هند در سازمان های دولتی به حالت نیمه افراشته درآمد و آنچه به عنوان برنامه های شادی رسمی بود ممنوع اعلام شد.

اما آنچه که در ایالت جامو و کشمیر در هند گذشت، متفاوت از یک فضای رسمی و دیپلمات بود. به محض رسیدن خبر سانحه بالگرد رئیس جمهور و همراهان، کشمیر حال و هوای دیگری داشت، آنچنان که گویی کشمیر شهری است از شهرهای ایران که این گونه در سوگ رئیس جمهور ایران نشسته است.

برای آگاهی از آنچه که در کشمیر گذشت؛ خبرگزاری ولایت تایمز گزارشی برای نشان دادن گوشه ای از این همدردی کشمیری ها تهیه کرده است:

همزمان با رسیدن خبر سانحه بالگرد رئیس جمهور ایران به کشمیر، شیعیان کشمیر اخبار این حادثه را پیگیری کرده و برای سلامتی رئیس جمهور و همراهان وی دعا کردند. در صبح روز حادثه، هنگامی که خبر درگذشت آنان در کشمیر منتشر شد، مناطق شیعه نشین کشمیر در ماتم و عزا فرو رفته و از همان روز، مردم در برخی مناطق شیعه نشین برای عرض تسلیت به خیابان ها آمدند.

همزمان با اعلام 5 روز عزای عمومی از جانب مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در ایران، فعالیت های مختلف در مناطق شیعه نشین کشمیر به طور کامل تعطیل و عزاداری همراه با مجالس ختم قرآن، مرثیه خوانی و تشکیل موکب های عزا تا روز جمعه ادامه داشت.

به گزارش خبرگزاری ولایت تایمز، مغازه‌ها و مشاغل در بسیاری از مناطق شیعه نشین کشمیر از 19 تا 24 می 2024(از 31 اردیبهشت تا 4 خرداد) تعطیل شد و دسته‌های عزاداری کوچک و بزرگ در مناطق مختلف از جمله در شهر سرینگر، بدگام، ماگام، بارمولا و علمگری بازار، زدی بل، لال بازار، بالهاما، حسن آباد، سعده کدل، چهتابل، گاوکدل، پتن، میرگند ، باندی پورا و اوری و سوناواری در شمال کشمیر مراسم عزاداری مختلف برگزار کردند. سایر مناطق کشمیر پایتخت به خیان آمده و شرکت کنندگان با حمل تصاویر مقام معظم رهبری و رئیس جمهور و سایر شهدا و پرچم های سیاه اعلام همبستگی با ایران کردند.

 

مراسم مختلف و ویژه از سوی تمامی انجمن های کوچک و بزرگ مذهبی و اجتماعی کشمیر برگزار شد و به غیر از مساجد ، خانقاه ها و حسینیه ها، مردم در اماکن
مهم، مردم برای ادای احترام به رئیس جمهور ایران و شهدا پرچم ها و بنرهای سیاه را در خیابان ها و جاده ها به اهتزاز درآوردند.

در سایر مناطق مانند کارگیل و له در منطقه لاداخ چنین عزاداری هایی برپا شد.

در روز جمعه اجتماعات و راهپیمایی های بزرگی در سراسر دره کشمیر برپا شد که در آن تعداد زیادی از مردم شرکت کردند و در منطقه بدگام، پس از اقامه نماز جمعه از طرف انجمن شرعی شیعیان، مراسم راهپیمایی باشکوهی از امام بارگاه بدگام مرکزی برگزار شد که هزاران نفر در آن شرکت کرده و مردم با چشمانی اشکبار از شهدای خدمت یاد کرده و جوانان در مرکز شهر سرینگر به یاد شهدای خدمت شمع روشن کردند.

از طرف انجمن شیعیان جامو و کشمیر، اجتماعات و سخنرانی هایی در جامعه امام صادق (ع) شاری پوره و دیگر مناطق در روز جمعه برگزار شد. در این اجتماعات سخنرانان از نقش رئیس جمهور در برجسته سازی مسئله فلسطین و دفاع از حریم قرآن در مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته بسیار قدردانی کردند.

مساله قابل توجه دیگر، بیانیه های مختلفی است که از طرف رهبران و نمایندگان انجمن های معروف مذهبی، سیاسی و اجتماعی جامو و کشمیر و لداخ برای ابراز همدردی و عرض تسلیت صادر شده است که در زیر به برخی از این بیانیه های منتشر شده آمده است:

فرماندار جامو و کشمیر درگذشت دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه را تسلیت گفت و برای بازماندگان تحمل و صبر را مسالت کرد.

عمر عبدالله، نخست وزیر سابق و معاون اول حزب کنفرانس ملی با ابراز تاسف از سقوط بالگرد، تسلیت صمیمانه خود را به مردم و خانواده‌های جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

خانم محبوبه مفتی، نخست وزیر سابق و رئیس حزب دموکراتیک مردمی، این حادثه را بسیار تکان دهنده خواند و غافلگیرکننده و به ملت و رهبری ایران تسلیت گفت.

سید الطاف بخاری وزیر سابق و رئیس حزب اپنی پارتی در جامو و کشمیر در پیامی تسلیت این فاجعه را به ملت و دولت ایران تسلیت گفت و رئیس جمهور رئیسی را به عنوان یکی از محترم ترین اشخاص مذهبی و سیاسی ایران خواند که این حادثه سبب ایجاد خلاء در سیاست ایران دانسته که پر کردن آن دشوار است.

میرواعظ کشمیر مولوی دکتر محمد عمر فاروق در بیانیه خود درگذشت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، امیر عبداللهیان وزیر خارجه ، نماینده ویژه رهبر ایران آیت الله آل هاشم ، ملک رحمتی فرماندار و دیگر همراهان رئیس جمهور در سانحه بالگرد را تسلیت گفت.

میرواعظ درگذشت رئیس جمهور ابراهیم رئیسی را ضایعه ای جبران ناپذیر برای جهان اسلام به ویژه کشور ایران دانست و از طرف خود و مردم کشمیر به دولت و مردم ایران اطمینان داد که در این فاجعه دلخراش در غم آنها شریک هستند و از خداوند متعال برای ایشان غفران و برای ملت ایران صبر و شکیبایی مسالت کرد.
آقا سید حسن الموسوی الصفوی رئیس انجمن شرعی شیعیان جامو و کشمیر ضمن ابراز تاسف و اندوه ، شهادت شخصیت های بزرگ در این فاجعه را نه فقط برای ایران بلکه برای جهان اسلام ضایعه جبران ناپذیراعلام کرد. رهبر عزیز و ملت ایران در این فاجعه بزرگ تنها نیستند، بلکه کشمیری ها نیز همراه و همدرد مردم
ایران هستند.

مولانا عمران رضا انصاری وزیر اسبق و رئیس اتحادیه شیعیان جامو و کشمیر ضمن ابراز تاسف و ادای احترام به آن مرحوم، طول عمر رهبر انقلاب و موفقیت نظام ایران را مسالت کرد.

ریاست انجمن شیعیان انجمن وکشمیر شریعت آباد یوسف آباد حجت الاسلام والمسلمین آقا سید محمد هادی الموسوی الصفوی درگذشت سید ابراهیم رئیسی و یارانش را ضایعه ای بزرگ برای همه جهان خواند و اعلام کرد که برای تکریم شهدا در حسینیه ها، مساجد و مدارس به مدت چهار روز مجلس عزاداری و قرآن خوانی برگزار می شود.

مولانا مسرور عباس انصاری، رئیس اتحاد المسلمین جامو و کشمیر، با ابراز همدردی با رهبر عظیم الشان و مردم شریف ایران، رئیس جمهور رئیسی را امیدی برای مظلومان و صدای عدالت خواهان جهان دانست.

مولانا وسیم رضا قمی الکشمیری مبلغ و محقق جوان کشمیری در پیام تسلیت خود درگذشت شهادت گونه رئیس جمهور آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهان را ضایعه ای بزرگ برای ملت ایران و امت اسلامی و آزادی خواهان جهان دانست و گفت این فاجعه دل ولایتمدار جهان را اندوهگین کرده است. نقش وزیر رئیس جمهور فقید و وزیر امور خارجه فراموش نشدنی خواهد بود و با کلمات زرین در تاریخ به یادگار خواهد ماند.

حجت‌الاسلام سید عابد حسین حسینی، رئیس مؤسسه تحقیقات قرآنی تبیان جامو و کشمیر، شهادت رئیس‌جمهور ایران را تسلیت گفت. او افزود با شنیدن این خبر مردم کشمیر ، تصاویر آیت الله رئیسی و پرچم های عزا را در مناطق مختلف دره کشمیر به اهتزاز در آورده و مردم به صورت دسته های عزا برای عزاداری شهدای کربلا بیرون آمدند، این نشانی عزت دینی و تعهد به انقلاب اسلامی می باشد.

علامه سید مختار حسین جعفری ، رئیس مدرسه امام محمد باقر(علیه السلام) و انجمن شیعیان دره جامو به تشریح این حادثه پرداخته و شهادت رئیس جمهوری اسلامی، وزیر امور خارجه، امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان با ابراز همدردی حادثه را یک تراژدی بزرگ دانست.

مولانا دکتر سید محمد کوثرعلی جعفری، رئیس انجمن پیروان ولایت جامو ضمن ابراز تأسف از این حادثه، رئیس جمهور را شخصیتی قدرتمند دانست که خدمات او
به ایران همیشه در یادها خواهد ماند. بصیرت، اراده و خدمت بی دریغ او به ملت، سرمایه بزرگی است.

پروفسور نصیرالدین خفی و حجت السلام شسخ محمدباقر اخلاقی در جلسه ای برای بزرگداشت این شهدا برگزار شده بود گفتند که رئیس جمهور و خدمات این بزرگواران به نظام جمهوری اسلامی ایران و سربلندی ایران و جهان مستضعف شد و در شرایط سیاسی کنونی باید از خدمات وزیر امور خارجه با کلماتی طلایی یاد کرد.

هیأت یادگار امام خمینی (ره) در کارگیل ، جمعیت علما ایسنا عشریه کارگیل ، جمعیت علما له، انجمن صاحب زمان سنکو، انجمن انقلاب مهدی سرو و سازمان های مختلف دیگر درگذشت جانسوز آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و همکارانش در سانحه سقوط بالگرد را تسلیت گفتند و مجالس عزاداری را به مدت سه روز برگزار کردند.

خبرگزاری ولایت تایمز کشمیر هند